Scandinavian egg coffee | Pytanie na śniadanie

10 listopada 2021 | Filmiki, Programy TV, Przepisy

Wbrew powszechnemu przekonaniu kawa jajeczna nie pochodzi ze Szwecji czy Norwegii. Zapytaj typowego Szweda czym jest kawa jajeczna, a odpowie Ci jedynie zdziwionym spojrzeniem.

Pomimo tego, że reklamowano ją jako „szwedzki napój”, trudno byłoby znaleźć kogoś, kto w rzeczywistości spróbował go w Szwecji. Tradycyjne szwedzkie książki kucharskie w pewnym stopniu odwołują się do stosowania białek jaj i fusów z kawy (i rybiej skóry), ale wydaje się, że jest to praktyka, która dawno wygasła i odeszła w zapomnienie.

W dalszym ciągu nie jest to oryginalna kawa jajeczna. A przynajmniej nie ta, którą zna i kocha wiele osób ze skandynawskim dziedzictwem w USA. Skąd więc pochodzi kawa jajeczna?

Cóż, historia mówi, że jest to napój wymyślony przez szwedzkich emigrantów w drodze do Ameryki. Okazuje się, że Szwedzi tak bardzo kochali swoją kawę, że chcieli też dodać jej niezłego zastrzyku kofeiny, a dodatkowo pozbawić ją nadmiernej ilości goryczy.

Wynik? Wrzucili jajko do kawy i oczekiwali na to co najlepsze… Okazuje się, że albumina znajdująca się w białku jaj łączy się z gorzką taniną znajdującą się w kawie, a to sprawia, że kawa staje się jedwabistym napojem pozbawionym goryczy. Szwedowie pokochali ten smak i zaczęli pić kawę właśnie w ten sposób w trakcie swojej podróży. Przywieźli ze sobą, tę raczej wyjątkową kombinację składników, do Stanów Zjednoczonych… i tak powstała historia.

Ten przepis powinien dać Ci jedną filiżankę kawy. Jeśli chcesz, możesz zwiększyć skalę tego przepisu. Tak naprawdę nie musisz dodawać dodatkowego jajka do mieszanki, dopóki nie wbijesz dziesięciu filiżanek do garnka. Jednak niektórzy z Was będą woleli proporcję  jednego jajka na osobę. Będziesz musiał sam spróbować, aby zobaczyć, która opcja jest dla Ciebie najlepsza.

Składniki:

1 jajko (średnie)

1 szklanka wody

1 szklanka zimnej jak lód wody

4-5 łyżek 20g zmielonej kawy (może to być dowolny rodzaj kawy, ale najlepiej nadaje się grubo zmielona) – my wykorzystaliśmy naszą mieszankę Vincente

French press do serwowania kawy i przelania

Tak jak powiedzieliśmy: możesz dopasować ten przepis dla siebie tak bardzo, jak chcesz. Uprościliśmy go dla Ciebie. Jeżeli chcesz użyć więcej kawy, zalecamy po prostu podwoić ilości. Proces przygotowania skandynawskiej kawy jajecznej będzie dokładnie taki sam. Gotowanie kawy zajmie Ci wtedy więcej czasu.

Poniżej przedstawiamy urywek programu Pytanie na Śniadanie, w którym Michał przygotowuje kawę skandynawską z prowadzącymi.

Zapraszamy do oglądania i komentowania