Jak przygotować Irish Coffee? | Film instruktażowy

10 listopada 2021 | Drinki i koktajle, Filmiki, Przepisy

Właśnie taka wymiana zdań padła w 1942 roku między jednym z pasażerów odwołanego lotu, a szefem kuchni Joseph’em Sheridan’em w restauracji na terminalu lotniska w Foynes. Szef kuchni, widząc biednych pasażerów wychodzących z samolotu, zaczął przygotowywać kawę, którą okrasił solidną porcją irlandzkiej whiskey i udekorował śmietaną. Zziębniętym gościom podobał się, nie tylko drink, ale i jego nazwa.

Z czasem koktajl trafił na stałe do menu restauracji. Irish Coffee tak bardzo przypadła wszystkim do gustu, że informacja o tym rewelacyjnym połączeniu dotarła aż do San Francisco, za sprawą Stanton’a Delaplane, reportera wyróżnionego nagrodą Pulitzera. Delaplane wraz z właścicielem Buena Vista, popularnego salonu i miejsca spotkań pracowników portu, Jack’iem Koeppler’em przez całą noc próbowali odtworzyć recepturę koktajlu. Chcąc odtworzyć irlandzki przysmak, Panowie musieli udać się do źródła jego powstania. Dlatego kilka miesięcy później, w 1952 roku, właściciel Buena Vista osobiście wybrał się do restauracji prowadzonej przez Sheridan’a i zaproponował mu pracę w swoim lokalu. Szef kuchni przyjął ofertę i pracował w San Francisco aż do śmierci w 1962 roku. Irish Coffee serwowana jest do dziś na całym świecie.

W ciągu pięćdziesięciu lat, tylko w Buena Vista sprzedano 30 milionów porcji tego koktajlu, a w najbardziej pracowite dni kawiarnia przyjmuje zamówienia na aż 2 000 irlandzkich kaw! Sam Joe Sheridan jest miło wspominany do dziś. Na jego nagrobku, na Florydzie widnieje napis: „Here lies Joe Sheridan, the inventor of the world’s most famous drink: Irish Coffee”. Swoją tablicę upamiętniającą ma również na lotnisku Shannon, które zastąpiło to w Foynes.

Nasz przepis na Irish Coffee dużo nie różni się od klasycznego wymyślonego ponad 80 lat temu:

90ml Gorącej kawy Don Caruso Felice (co ciekawe kawy znajdujące się w tej mieszance pochodzą z Brazylii)

40ml whisky – my użyliśmy Irlandzkiego Jamesona ale ty możesz użyć praktycznie każdej

10ml Syropu cukrowego

100ml śmietany kremówki 30/36 % dobrze ubitej

3-4 kostki lody w shakerze

Poniżej przygotowaliśmy dla Was film instruktażowy jak krok po kroku w łatwy sposób przygotować perfekcyjną kawę po Irlandzku.

Zapraszamy do oglądania i komentowania: